0533 047 88 30
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
Çocuğum İşitme Cihazı yada Koklear İmplant Kullanıcısı?
İşitme Sorunları Dil ve Konuşmayı etkilemektedir, ikisi bir bütün olarak düşünülmelidir. İşitsel Terapi, işitme ve konuşma anatomisine hakim ve bu alanlarda özel olarak eğitim almış Odyologlar tarafından yapılmalıdır. İşitme Cihazı ve Koklear İmplant kullanıcıları mutlaka Odyolog tarafından eğitim almalıdır.
Çocuğum “R“ Sesini Çıkartamıyor?
Çocuğunuzun Artikülasyon veya Fonolojik Bozukluğu olabilir. Okula başlayınca geçer diye beklemeniz yapacağınız en büyük hatadır çünkü kendiliğinden düzelmesi çok nadirdir. Örneğin; /r/, /s/, /k/ gibi sesleri söyleyememe ya da bu sesler yerine farklı sesler kullanma /ARABA/- /AYABA/, /KÖPEK/- T/ÖPET/ gibi. Bu durumda testler ile hatalı ses/sesler belirlenmekte ve değerlendirildikten sonra bir terapi planı hazırlanmaktadır.
Çocuğumun Konuşması Gecikti?
Çocuğunuzda Gecikmiş Konuşma yada Dil Gecikmesi olabilir. Bir yaşına geldiğinde bir çocuğun tek kelimelerle konuşması, en geç 1,5-2 yaşlarında en az 50 adet sözcük dağarcığına sahip olması, 2,5 yaş civarında 2-3 kelimelik cümleler kurabilmesi beklenir. Çocuğunuz bu dil ve konuşma evrelerinin gerisindeyse erkenden müdahale edilmeli ve terapiye başlanmalıdır.
Artikülasyon Bozukluğu Nedir?
Kişinin konuşma seslerini yanlış üretmesi (/k/ sesi yerine /t/; /r/ sesi yerine /y/ sesini kullanma, ÖRN: ARABA yerine AYABA), ses veya hece atma (“HAVUÇ” yerine “AVUÇ”) yada yerine ses kullanma (“KÖPEK” yerine “TÖPEK”) gibi. Bu durumda kişinin konuşma anlaşılırlığı oldukça düşük olacaktır. Ve beraberinde akranlar arası iletişim sorunları, içe kapanma, hırçınlık ve ağlama gibi problemleri de getirebilir.
Artikülasyon Bozukluğu Kendiliğinden Düzelir Mi?
Artikülasyon bozukluğu nadiren kendiliğinden düzelebilir ancak çoğunlukla kişi terapi almadığı sürece sorunlar kalıcı bir hal alabilir ve iletişim sorunları artabilir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında mutlaka destek alınmalıdır.
Fonolojik Bozukluk Nedir?
Fonolojik bozukluk, konuşulan dilin ses bilgisini edinme güçlüğüdür. Kişi, konuşma seslerinin dizilişinde güçlük çekmektedir. Örn : /kitap/ yerine kipat/ şeklinde kullanılması gibi. Kişi,konuşma seslerini doğru üretse bile doğru yerde kullanamadığı için anlaşılırlık problemlerine rastlanacaktır.
Çocuğum Konuşurken Kekeliyor ve Takılıyor?
Çocuğunuzda Kekemelik yada Akıcılık Bozuklukları olabilir. Kekemelik ortaya çıktığında beklemeden hemen yardım almanız gerekir. Genellikle 2-5 yaşları arasında başlayan konuşmada akıcılık sorunudur. Konuşma sırasında hece tekrarı, uzatma, ses ekleme gibi farklı şekillerde olabiliyor. Kekemeliği terapiyle belirli bir düzeyde kontrol etmek mümkündür ancak bunun için düzenli bir terapi süreci gerekir.
Kekemelik Kendiliğinden Geçer Mi?
Çocukluk çağında başlayan erken dönem kekemelikte doğru müdahale yapılmadığı zaman takılmaların şiddetinde artış görülür ve konuşma ciddi anlamda etkilenmeye başlar. Bu nedenle bireyde kekemelik belirtileri gözlemleniyorsa hemen değerlendirilmeli ve değerlendirme sonucuna göre terapiye başlanmalıdır.

Kaynak: nigdedilkonusma.com