0533 047 88 30
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Peabody Resim Kelime Testi PPVT

08 Kasım 2019
801 kez görüntülendi
Peabody Resim Kelime Testi PPVT

Peabody Resim Kelime Testi:

Peabody Resim Kelime Testi, 1972 yılında İngilizceden dilimize uyarlanmış ve 2-11 yaş çocuklarının alıcı dil kelime bilgisini ölçmek için uygulanmaktadır.

Ancak Peabody Resim Kelime Testi’nin halen kullanılmasının bazı sakıncaları vardır. Bunlardan en önemlisi de, bu testin normlarının günümüze kadar güncelleştirilmemiş olmasıdır. Ölçeğin türü performans testidir.

Ölçeğin uygulama süresince zaman sınırlaması yoktur, ancak ortalama 10-15 dakikada yanıtlanabilir.

Ölçeğin kapsamı üzerinde 4’er resim bulunan 100 karttan meydana gelir. Materyali ise 100 tane kart ve kayıt formudur.

Ölçeğin yanıtlanmasında, çocuktan kendisine söylenen kelimeye uygun resmi göstermesi veya resmin numarasını söylemesi istenir. Ölçeğin kullanımı için özel bir eğitim gerekmemektedir.

Ölçeğin puanlanması, her doğru yanıt için “1” puandır. Puanların toplamı testin ham puanını oluşturur. Toplam ham puan tüm doğru cevaplardır. Bunu bulmak için, çocuğun en son bildiği kelimenin sıra numarasından o numaraya kadar yaptığı hataların toplamı çıkarılır (Özekes, 2016).

Eğitim sırasında kullanılmak üzere ilgili materyaller bireyin yaşına uygun olmalıdır (oyuncaklar, resim kartları, resimli kitaplar, kavram kartları, fotoğraflar, çeşitli araç gereç vb.). Çocukların dil gelişimini desteklemek için gerçek nesnelerle çalışılmalı ve onların nesneleri aktif bir şekilde kullanmalarına olanak sağlanmalıdır.

Materyaller seçilirken bireyin günlük yaşantısı, ilgi alanları ve gelişim özellikleri dikkate alınmalıdır. Okul çağındaki çocuklara yönelik günlük yaşantılarını gösteren fotoğraflar, günlük etkinliklere yönelik oluşturulmuş resimli kitaplardan yararlanılabilir. Değerlendirme sonrasında analiz ve eğitim sonrasında karşılaştırma yapmak üzere kayıt alınması için gerekli teknik donanım (teyp, kaset, video vb.) bulunmalıdır (Özekes, 2016).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?